Az életünk minősége nem csak attól függ, hogy mi történik velünk, hanem attól is, hogyan érzékeljük azt. Ha a "jó dolgokat" választod fókusznak, nemcsak boldogabb leszel, hanem jobban észreveszed a lehetőségeket, a megoldásokat és a szépséget minden helyzetben. A csodák tényleg ott vannak – csak nyitottnak kell lennünk, hogy meglássuk őket!
Az életben azt vesszük észre, amire a figyelmünket irányítjuk – ez a "piros autó" elmélet lényege. Ahogy egy piros autó megjelenése az elménkben hirtelen feltűnővé teszi az utcán lévő összes piros autót, úgy a gondolkodásmódunk és a fókuszunk is meghatározza, mit észlelünk a világból.
Ha a pozitív dolgokra figyelünk – a szépségre, a jó lehetőségekre, az apró csodákra –, az életben is egyre több ilyet veszünk észre. A világban mindig jelen vannak a csodák és a jó dolgok, de csak annyit látunk belőlük, amennyit megengedünk magunknak, hogy észrevegyünk. Ezért érdemes tudatosan irányítani a figyelmünket, hálát gyakorolni, és nyitott szemmel járni, hogy felfedezhessük a körülöttünk lévő pozitívumokat.
Az életünk minősége nagymértékben múlik azon, hogy mire fókuszálunk, ezért válasszuk azt, hogy észrevesszük a jót!
A csodák és a jó dolgok valóban mindenhol jelen vannak körülöttünk, de az, hogy mennyit veszünk észre belőlük, nagyban függ attól, hogy mire irányítjuk a figyelmünket és milyen "szemüvegen" keresztül nézzük a világot.
Az agyunk egyfajta szűrőként működik. Minden pillanatban elképesztő mennyiségű információ ér minket, de a tudatos elménk csak kis részét tudja kezelni. Így az agyunk automatikusan kiszűri azokat a dolgokat, amiket nem tartunk fontosnak vagy relevánsnak. A figyelmünk iránya pedig gyakran a tudatos döntéseinken, hiedelmeinken és érzelmi állapotunkon múlik.
Ez a gondolat arra utal, hogy amit a külvilágban látsz, az gyakran a belső világod kivetülése. Ha tele vagy pozitív gondolatokkal, reménnyel és hálával, akkor a környezetedben is több ilyen dolgot fogsz észlelni. Ha viszont negatív vagy, a világot is sötétebbnek és nehezebbnek látod.
Tudatos fókuszálás: Dönts úgy, hogy a pozitív dolgokra figyelsz. Például keresd az apró szépségeket egy séta során: egy virág szirmait, a napsütést vagy egy kedves gesztust.
Hála gyakorlása: Ha rendszeresen gyakorolod a hálát, az agyad egyre inkább rááll arra, hogy észrevegye azokat a dolgokat, amikért hálás lehetsz.
Nyitottság: Engedd meg magadnak, hogy új szemmel nézz a világra, mintha minden nap tartogatna valami különlegeset. Sokszor a megszokás miatt már észre sem vesszük a csodákat, amelyek ott vannak körülöttünk.
Pozitív kérdések feltevése: Például: "Mi az, ami ma örömet okozhat nekem?" vagy "Mi az, amiért hálás lehetek ebben a pillanatban?" Ezek a kérdések tudatosan átirányítják a figyelmet a jó dolgokra.
Ez egy pszichológiai jelenségre utal, amit gyakran a figyelmi fókusz és a szelektív észlelés példájaként említenek.
A lényege, hogy amikor valami bekerül a tudatunkba, például úgy, hogy elkezdünk jobban figyelni rá, akkor hirtelen sokkal több helyen észleljük ugyanazt a dolgot, mint korábban. Például, ha valaki úgy dönt, hogy vesz egy piros autót, hirtelen mindenhol piros autókat lát – pedig valójában valószínűleg nem lett több piros autó az utcákon, csak az illető fókusza megváltozott.
Ez a jelenség a szelektív figyelem működésével magyarázható: az agyunk rengeteg információt szűr ki nap mint nap, és csak arra figyelünk, ami számunkra releváns. Amint valami érdekessé válik számunkra, jobban észrevesszük, ami korábban talán elkerülte a figyelmünket.
Van egy hasonló pszichológiai effektus is, a Baader-Meinhof-jelenség vagy gyakoriság-illúzió, ami ugyanezt a jelenséget írja le, de kifejezetten arra fókuszál, hogy amikor először találkozunk egy új információval, aztán hirtelen úgy tűnik, hogy mindenhol felbukkan.